O wystawie

O wystawie

„PRZYTKOWICE – NASZA MAŁA OJCZYZNA”

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Przytkowicach zorganizowano wystawę poświęcono historii tej miejscowości. Dzieje Polski to dzieje wielu „małych ojczyzn” takich jak Przytkowice, stąd pomysł, aby przypomnieć mieszkańcom historię własnej wioski. A jest to historia niemała, bo sięgająca I połowy XIII wieku.

Wystawa została otwarta 16 września 2018 r. na terenie przy kościele parafialnym. Na 17 planszach zaprezentowane zostały archiwalne zdjęcia udostępnione przez mieszkańców połączone z pisaną historią miejscowości oraz opisem jej zwyczajów i tradycji. Pierwsza część wystawy to dzieje Przytkowic do 1918 r. Druga – zasadnicza – to historia miejscowości w latach 1918 – 1988. Trzecia to dzieje od 1988 r. Przypomniane zostały wydarzenia związane z życiem parafii, dworu, szkoły, straży pożarnej, a także codzienne życie mieszkańców. Na fotografiach pokazane zostały postaci związane z historią Przytkowic, budynki (jak dawny, drewniany kościół), stroje (np. weselne) czy prace polowe – żniwa i wykopki.  Całość wystawy uzupełniła bibliografia.

Wystawa została przygotowana przez grupę mieszkańców Przytkowic z sołtysem p. Kazimierzem Targoszem oraz ks. proboszczem i ks. wikariuszem. Wielu parafian, zwłaszcza w niedzielę po Mszy świętej oglądało plansze, aby przypomnieć sobie dawne Przytkowice, a także rozpoznać na fotografiach swoich bliskich czy siebie.

Materiały wystawy wraz z fotografiami, dla których na niej zabrakło miejsca są przedstawione na niniejszej stronie.

[ngg src=”galleries” ids=”7″ display=”basic_thumbnail”]